Boards, Commissions, Committees, Trustees
Membership & Meeting Schedules

Hancock Home Page | Meeting Calendar View | Hancock Site Map

(E) = Elected

Street & mailing addresses, telephone numbers
and fax numbers are at right
(unless otherwise noted below)
50 Main Street - P.O. Box 6
Hancock, NH 03449-0006
Tel: 603.525.4441 - Fax: 603.525.4427

Page Index
Advisory Committee  
Ballot Clerks  

Capital Improvement Program Comm.
Cemetery Trustees (E)

Concert Series Subcommittee
ConVal School Board Representative (E)
Dump Committee 

Fireworks Committee 

Forest Fire Warden
Hancock Community Housing Auth.
Hancock Common Commission (E)
Hancock Conservation Commission
Hancock Energy Advisory Team

Hancock Historic District Commission 

Hancock Meetinghouse Restoration Committee 

Hancock Planning Board  

Hancock Recreation Committee

Hancock Town Archives Committee

Hancock Water Commission (E)
Hancock Zoning Board of Adjustment  

Joint Loss Mgt Prev Safety Committee 

Library Trustees (E)

Master Plan Advisory Committee
Memorial Day Committee
Moderator
Nubanusit Landing Committee

Old Home Day Committee

Selectboard (E)
Summer Recreation Program Staff

Supervisors of the Checklist (E)

Trustees of Trust Funds (E)


Representatives to the [NH] General Court (E)
NH's U.S. Congressional Delegation (E)

For Town Officials and Hours of Operation, please visit here



Elected Positions: Boards, Commissions and Trustees Name Term



SELECTBOARD
Selectboard Liaison Assignments
1st three Mondays: 4:00 pm
4th Monday: 7:00 pm
Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
James Mose - Chair
Erik Spitzbarth
John Jordan
2015
2016
2017



COMMON COMMISSIONERS
3rd Thursday every other month starting in June 2012 : 7:00 pm
Town Office Small Conference Room
Minutes
Allison Kerwin
Jarvis Coffin III
Sonja Mucha

Erik Sptizbarth - For the Selectboard
2015
2016
2017



WATER COMMISSIONERS
4th Wednesday: 4:30 pm
Dept of Public Works Office, 79 Bennington Road
Minutes
Joel Chandler
Sean Kerwin
Jeff Wilder - Chairman
2015
2016
2017



CEMETERY TRUSTEES
As needed. Notice of meeting will be posted
Dept of Public Works Office, 79 Bennington Road
Minutes
John Hayes
Sandra Ceres Weston
Ken Chester
Jim Mose - For the Selectboard
2015
2016
2017



MODERATOR Richard M. Haskins 2016



LIBRARY TRUSTEES
4th Wedn



TRUSTEES OF TRUST FUNDS
As needed. Notice of meeting will be posted
Town Office
Minutes
Leonard H. Dowse
Paul Faber
Woody Huntington
Jim Mose - For the Selectboard
2015
2016
2017



SUPERVISORS OF THE CHECKLIST
Ten days prior to an election and as directed by the New
Hampshire Secretary of State for change of party registration.
Town Office
Roberta Bell
Robin Mose
Jane Richards-Jones
2016
2017
2018



SCHOOL BOARD (ConVal)
Hancock Representative to the School Board (E)
1st and 3rd Tuesday: 7 PM. School Board may change
meeting times during summer vacation. Board calendar here.
Board Committee meetings here.
Meeting location here

ConVal Selectmen's Advisory Committee

Pierce Rigrod





John Jordan

2015





2014



Boards appointed by the Select Board Name Term



HANCOCK PLANNING BOARD (new web section)
  RSA 673:2

On the 1st Wednesday of every month at 7:00 pm: may hold working sessions for planning purposes.

On the 3rd Wednesday of every month at 7:00 pm: meets to process subdivisions, site plans and other applications which may legally come before the Board.

Appointments can be made by calling the Town Office at 525.4441. Applications for hearings must be received twenty clear days prior to the hearing date to satisfy notification requirements.

Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
Mark Stevens
Tom Bates - Vice Chair
Richard LeFebvre - Secretary
Stephen Froling - Chair
Roberta Nylander
Ellena Weston-Zimmermann
Carolyn Boland - Alt.

Erik Spitzbarth - For the Selectboard
2014
2014
2015
2016
2016

2016

2016



HANCOCK ZONING BOARD OF ADJUSTMENT
  RSA 673:3
2nd and 4th Wednesday as needed: 7:00 pm
Meeting notices will be posted
Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
Leonard Dowse - Vice Chair
Ken Chester
Linda Renna
Jon GrosJean
Alison Rossiter - Chair
David Carney, Alt.
Jeff Reder, Alt.
Jim Mose - For the Selectboard
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2016





Commissions appointed by the Select Board Name Term



HANCOCK CONSERVATION COMMISSION  
  RSA 36-A
First Tuesday: 7:00 pm
Town Office, second floor
Minutes






   Forest Management Subcomittee
Phil Brown
David Westaway

Roberta LaPlante

Henry Pollock 

Nina Pollock 

Jim Musarra 

Jim Mose - For the Selectboard
Kurtis Grassett - At large

Jim Mose - For the Selectboard
2014
2014
2015
2017
2017
2017



HANCOCK HISTORIC DISTRICT COMMISSION
  RSA 673:4
4th Tuesday: 7:00 pm
Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
Timothy J. Lord - Vice Chair
Nancy Macallaster
Marcia Coffin
Mary Covington, Alt.

Don Klug, Alt. 

Deb Sampson - Alt.
John McWhorter, Alt.
Roberta Nylander - For the Planning Board
John Jordan - For the Selectboard
2014


2014
2015

2016

2016
2016



HANCOCK COMMUNITY HOUSING AUTHORITY
  
RSA 673:4-c
Committee has been inactive since May 2009





Committees appointed by the Select Board Name Term



BALLOT CLERKS Nancy Adams
Anthony Brown
Barbara Caverly
Neal Cass
Linda Coughlan
Mary Garland

Elinor Johnson
Clay Sherman
Judith Stout

Judy Zanca



DUMP COMMITTEE
3rd Tuesday: 4:00 pm
Dept of Public Works Office, 79 Bennington Road
Minutes
Karlene Embler 
George Salazar

Clay Sherman
Dennis Caldwell
Kurt Grassett - Director of Public Works
John Jordan - For the Selectboard
2015
2015
2015
2016




CAPITAL IMPROVEMENT PROGRAM COMMITTEE
As needed. Notice of meeting will be posted
Minutes
Hunt Dowse
Alison Rossiter
Stephen Froling
Rich LeFebvre
Lawrence Schwartz
The Select Board



FIREWORKS COMMITTEE Woody Huntington
Robin Mose
Pat Payne

Jim Mose - For the Selectboard



HANCOCK ENERGY ADVISORY TEAM (HEAT)
3rd Wednesday: 7:00 pm
Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
Tom Faber
Phil Jones
Pierce Rigrod

Michelle Russell

Amy Sulborski
Kurt Grassett - Director of Public Works
John Jordan - For the Selectboard





HANCOCK MEETINGHOUSE RESTORATION COMMITTEE         
Minutes








  
Communications Sub-committee            



  Fund-raising Team
Neal Cass
Judy Copeland
David Drasba
Kurt Grassett
Dennis Rossiter - Secretary
Gary Ryer
Chuck VanHorn
Woody Huntington, ,
TBA - For the Selectboard

Howard Mansfield
Paul Hernetky
Jarvis Coffin III

Hunt Dowse
Byron Niederhelman
Robert Pettegrew



HANCOCK TOWN ARCHIVES COMMITTEE
2nd Wednesday: 7:00 pm
Town Office, Second floor Archives Room
Minutes
Karen Dudra - Chair
Eric Aldrich
Barbara Caverly
Marie Fogg
Joan Joseph
Howard Mansfield



JOINT LOSS MANAGEMENT PREVENTION SAFETY COMMITTEE
   Police Department
       Non-supervisory member
   Fire Department
       Non-supervisory member
   Department of Public Works
       Non-supervisory member
   Library
   Town Office
   Health and Welfare
As needed quarterly. Notice of meeting will be posted
Town Office
Minutes

Chief Andrew Wood
   Officer Melissa Hetrick

Chief Nevan Cassidy
   Paul Towers

Kurt Grassett, Director
   Brett Martin
Amy Markus, Director
Barbara Caverly, Town Administrator
Linda Coughlan, Health & Welfare Officer



MASTER PLAN ADVISORY COMMITTEE WORKING GROUP
APPOINTED BY THE PLANNING BOARD
As needed. Notice of meeting will be posted
Town Office
Minutes
Steve Froling
John Hayes
Ellena Weston-Zimmermann
Linda Renna
Tom Ward



MEMORIAL DAY COMMITTEE - 2013 Kenneth Davis - Co-chair
Dr. Robert Benoit - Co-chair
Hank Drury
Howard Weston
The Selectboard



HANCOCK MEETINGHOUSE RESTORATION COMMITTEE         
Minutes








  
Communications Sub-committee            
Neal Cass
Judy Copeland
David Drasba
Kurt Grassett
Dennis Rossiter - Secretary
Gary Ryer
Chuck VanHorn
Woody Huntington, ,
TBA - For the Selectboard

Howard Mansfield
Paul Hernetky
Jarvis Coffin III





NUBANUSIT LANDING COMMITTEE (established June 2013)     
As needed. Notice of meeting will be posted
Minutes
Laurie Bryan
Margaret Carlson
David Robinson
George Salazar
Clay Sherman

OLD HOME DAY COMMITTEE - 2014             
As needed. Notice of meeting will be posted
Town Office Small Conference Room
Minutes

John Hayes - Treasurer
Cindy Hixson - Secretary
Siobhan Martin - Chairman
TBA - For the Selectboard

2014
2015
2016




RECREATION COMMITTEE  
3rd Wednesday: 6:30 pm
Town Office Small Conference Room

Minutes
Email the Recreation Committee



             Concert Series Subcomittee
Dan Harper
Roberta LaPlante  

Kary Shumway - Chair
Cindy Hixson
Emily Daniels
Scott Daniels
Erik Spitzbarth - For the Selectboard

Deb Porter-Hayes
2014
2015
2016

2016

2017
2017


Appointed by the Recreation Committee
Approved by the Selectboard
WATERFRONT                    
    LIFEGUARDS


SUMMER RECREATION PROGRAM STAFF         



Contoocook/North Branch Local Advisory Committee






Appointed by the State of New Hampshire Name



FOREST FIRE WARDEN
   
(P-approves burn permits)
Nevan Cassidy - P



Appointed by Select Board upon recommendation of the Fire Warden Name



DEPUTY FIRE WARDEN
  
(P-approves burn permits)
Kurt Grassett - P
John Pirkey - P
Tom Bates - P
Tom Ball
Bill Eva
Mark Thompson



Appointed by the Moderator Name Term



ADVISORY COMMITTEE
Meetings will be noticed
Town Office Barbara Caverly Meeting Room
Minutes
Matthew Hale
Ron Mack
Pat Payne

Vacant
Lauren Carney
2014
2014
2015
2015
2016



U.S. Congressional Delegation   



    Please visit this page



Representatives to the (NH) General Court



    Please visit this page



Back to top
Hancock Home Page | Meeting Calendar View | Hancock Site Map
For questions, comments and corrections, please email webmaster@hancocknh.org
Copyright © 2011 Hancock, New Hampshire - All rights Reserved
Site design by Town of Hancock